Skip to content

Sertlik Ölçümleri

Sertlik izafi bir ölçü olmayıp sürtünmeye, çizmeye, kesmeye ve plastik deformasyona karşı direnç olarak tarif edilir. Malzemenin plastik deformasyona karşı gösterdiği dirençtir. Sertlik ölçme genellikle konik küresel standart bir ucun malzemeye batırılmasına karşın malzemenin gösterdiği direnci ölçmekten ibarettir.Uygun olarak seçilen sert uç uygulanan yük altında malzemeye batırıldığında malzeme üzerinde bir iz bırakacaktır.Malzemenin sertliği bu izin büyüklüğü ile ters orantılıdır.

Ayrıca, sertlik malzemenin işlenebilme özelliği hakkında bilgi verir.Sertlik ile işlenebilirlik arasında ters orantı vardır.Sert malzemeleri işlemek zordur.

Metal endüstrisinde genellikle Rocwell,Brinell ve Vikers sertlik deneyleri kullanılmaktadır.

Bu deneyler belirli bir yük altında deforme olmayan bir küre veya koninin metal içine batma derinliğinin ölçmesiyle yapılır.Farklı malzemeler için değişik deney yöntemleri olup,bunların sonuçları farklılık arz eder.Bu nedenle bir malzemenin sertliğinden söz ederken,deney yöntemininde belirlenmesi gerekir

Endüstri standartlarının ötesine geçen bilgi birikimiyle, ihtiyaçlarınıza en doğru çözümleri sunuyoruz. Güvenilirliği ve kaliteyi bir araya getiren ekibimizle, işiniz emin ellerde.

Deneyimli Uzmanlarımızla Güvendesiniz

Kalite TAKSAN NDT’nin DNA’sının bir parçasıdır. Müşterilerimize en yüksek standartlarda hizmet sunma taahhüdümüzü, uluslararası kabul görmüş kalite belgeleri ile destekliyoruz.

Belgelenmiş Üstün Hizmet

Radyografik Muayene,Ultrasonik Muayene,Penetrant Testi Manyetik Parçacık Testi,Görsel Muayene ve Sertlik Testi

Tahribatsız Muayene Hizmetlerinde Uzmanlık

NDT Hizmetleri İçin Uzman Kadromuzla ile Bağlantı Kurun